Fotoğraf

Foto Resne’nin izinde İzmir Hikayeleri

Bu projemizde kentimiz İzmir’in, bundan doksan yıl önce Foto Resne tarafından fotoğraflanmış mekânlarında bugün yaşayan insanlarının hikayelerini sunuyoruz. Bu çalışma, kent belleğinin oluşması ve gelişmesini fotoğraf sanatı yoluyla destekleyerek, kent kültürünün oluşmasına katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Diğer projelerimizdeki gibi bu projede de, insana sokularak ve insanlara dokunarak ve göz ve kulak tanıklıklarımızı foto-öyküler formatında bir eserle…

İzmir’in Durakları

Bu proje, her gün raylı ulaşımı kullanan yüzbinlerce İzmirlinin monitörlerden adını gördüğü veya yapılan anonslarla adını binlerce kez duyduğu, belki hiç inip etrafa bakmadıkları, hep içinden geçip gittikleri durakları İzmirlilerle buluşturuyor. Bu projede hazırlanan kitap, akıp giden zamanın içinde kent belleğimizin önemli unsurları olan durakları belgeleyerek, gelecek zamana taşıyan önemli bir kaynaktır.  

Bingöl Foto-Safari 2019

Evlerimizde kalmak zorunda olduğumuz bu günlerde o eski foto-safarileri tekrar incelemeye açtım. İşte bu fotolar ve anılar bu etkinliklerin birisinden, bundan tam iki yıl önce, 24-26 Ocak 2019 tarihinde katıldığım, Bingöl’den.

Siz Uyurken

Bu proje, İzmirli hemşerilerimize “bu kent için Siz Uyurken çalışanlarımızı unutma” diyen görsel bir sesleniştir. Bu proje, kentimiz için gece uykularından feragat eden insanlarımızın da senin-benim gibi insanlar olduğunu hatırlatan, günlük tempo içinde çoğu zaman farkına varmadığımız birçok kaynak ve hizmetin arkasında yatan emek ve uğraşıyı fotoğrafik biçimde gözler önüne seren bir projedir.

Renkler ve Dokular

Renk ve Doku kendimiz de dahil etrafımızdaki her şeyin dış yüzünü oluşturan veya kaplayan örtünün en temel iki boyutudur. Renkleri algılamak için çoğu zaman görmek yeterken, dokuyu anlamak için ise ona azıcık sokulmak, dokunmak ve hissetmek gerekir.

İzmir için Tıraş Vakti

İzmir Türkiye’nin incisi. Ancak İzmir’de şehircilik adına çok büyük yanlışlar yapılmış ve hala daha yapılmaya devam ediyor. Bu sorunların üstesinden nasıl gelinir bilemiyorum ama ben de manipülatif fotoğraf yoluyla bu sorunlara dikkat çekip bir farkındalık yaratarak bu konuda çözüme katkı sağlayarak üzerime düşen sorumluluğu yerine getirmeyi amaçladım.

İzmir: İyi, Kötü, Çirkin

Bu çalışmada, yaşadığımız kentimiz İzmir’imizin kent kimliğine Clint Eastwood‘un başrollerinde oynadığı İyi, Kötü, Çirkin adlı efsane “spagetti western” filmi ile bir gönderme yapmak istedim. Bu video çalışmasında yer alan 35 fotoğraf Ennio Morricone‘nun İyi, Kötü, Çirkin için yapmış olduğu muhteşem film müziğinin ana teması eşliğinde slayt gösterisine dönüştürülmüştür.

Domates kurutan çocuklar

Yer kırmızı, gök mavi! Soma yakınlarında bir tarlanın ortasındayız. Aylardan Ağustos. Vakit tam öğle vakti. İzmir’in en sıcak zamanları. Sıcaklık güneşte 40 derecenin oldukça üstünde olmalı. Ortamda genizleri yakan kesif bir koku. Domatesin kokusu. Aileler Urfa’nın Siverek İlçesinin bir köyünden gelmişler, çoluk çocuk hep beraber. Kendi imkanlarıyla kurdukları derme çatma geçici mekanlarında yaşamak zorundalar, evlerinden…

Zeybeklerin Dansı

Bu çalışma zeybek dansının doğasında yer alan doğaçlama kültürüne görsel soyutlamalar yoluyla bir gönderme yapmayı amaçlar. Buradaki her bir kare, empresyonizmin yolunda fotoğrafik bir doğaçlama arayışının ürünüdür. Fotoğraflarda herhangi bir filtre kullanılmamıştır. Fotoğraflara renk ve ışık düzenlemeleri ile yeniden kroplama dışında bir işlem yapılmamıştır. Çekim sırasında yapılan lens ve kamera hareketleriyle, fotoğraflarda masalsı ve resimsi…

Sarı

Sarı; ulaşılamayanın rengi; günü ayıltanın, geceyi başlatanın rengi. Siyahtan doğup, siyaha akanın. Ve hiç bozulmayıp hep kendi kalanın. Yaşam veren güneşin rengi…

Yükleniyor…

Bir yanlışlık oldu. Lütfen sayfayı yenileyin ve/veya tekrar deneyin.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: