Hakkımda

ars longa, vita brevis, occasio praeceps, experimentum periculosum, iudicium difficiler

Adil Alpkoçak

“okur, yazar, çeker”

Adil Alpkoçak

1965 yılında Aydın’da doğdum. İlk ve orta öğrenimini Aydın’da tamamladım. Lisans eğitimimi Hacettepe Üniversitesinde tamamladıktan sonra, Yüksek Lisans ve Doktora derecelerini Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden aldım. Uzun yıllar Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde Öğretim üyesi olarak çalıştım. 2021 yılından bu yana İzmir Bakırçay Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinde Profesör olarak çalışmaktayım. Üniversitede bir çok meslek dersi yanında, uzunca bir dönem “Sayısal Görüntü İşleme” dersleri verdim. Tıbbi görüntü arşivleriyle ilgili çok sayıda akademik araştırma projesi yürüttüm, binlerce lisans öğrencisinin yetişmesine katkı verdim, 40’a yakın yüksek lisans ve 14 doktora öğrencisinin danışmanlığını yaptım.

Fotoğrafa olan ilgim lise çağlarımda başladı. Zaman zaman fotoğraf üretimim azalmış olsada, bugüne kadar ilgim hiç eksilmedi. Son on yıldır, çeşitli fotoğraf derneklerinde fotoğraf üretimine hız verdim. Çeşitli atölyelerini koordine ettim ve sergi küratörlüklerini yaptım. Son yıllardaki proje çalışmalarımı dostlarım Nejat Gündüç ve Veyis Polat ile birlikte ekip olarak yürütmekteyiz.

Fotoğrafı duvara asılacak tekil bir sanat eseri olarak görmek yerine, fotoğrafın belge niteliğini öne çıkartacak, fotoğrafla “bir şeyler” anlatabileceğim, fotoğrafı bir araç olarak kullanabileceğim projeler üzerinde çalışmayı tercih ediyorum. En çok da insana dokunan, insanı anlatan foto-hikayeler anlatmayı seviyorum. İçinde yer aldığım bütün projeleri, göz ve kulak tanıklıklarımızın birlikte kullanılabildiği, foto-belgesel formatlı çalışmalar olarak biçimlendirmeye çalışıyorum.      

Bugüne kadar; “Göç hikayeleri”, “Siz Uyurken”, “Foto Resne’nin İzinde İzmir Hikayeleri”, “İzmir’in Durakları” ve son olarak “Bir Tabak Ot Yemeği” başlıklı foto-belgesel projelerinde yer aldım. Bu projelerin hazırlık aşamasından, fotoğraf üretimine, proje ekibinin koordinasyonundan sergi küratörlüğüne ve en sonunda kitaplarının tasarımından basımına kadar, projelerin her aşamasına katkılar sağlamaya çalıştım.


Bana yazın…

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: