Domates kurutan çocuklar

Yer kırmızı, gök mavi!

Soma yakınlarında bir tarlanın ortasındayız. Aylardan Ağustos. Vakit tam öğle vakti. İzmir’in en sıcak zamanları. Sıcaklık güneşte 40 derecenin oldukça üstünde olmalı. Ortamda genizleri yakan kesif bir koku. Domatesin kokusu.

Aileler Urfa’nın Siverek İlçesinin bir köyünden gelmişler, çoluk çocuk hep beraber. Kendi imkanlarıyla kurdukları derme çatma geçici mekanlarında yaşamak zorundalar, evlerinden yüzlerce kilometre uzakta ekmek parası uğruna. Onlar “mevsimlik tarım işçisi” olarak yaz sonuna kadar buradalar. Sonra ver elini Çukurova. Sırada toplanacak çok pamuk var.

Birçok ülkede sofraları süsleyen kurutmalık domates işinde çalışan mevsimlik tarım işçileri, kavurucu sıcağın altında hem zamanla hem de birbirleriyle yarışıyor. Dağıtılan domatesleri tek tek ortadan ikiye kesen işçiler, ardından ürünleri kuruması için toprak zemin üstüne serilmiş beyaz örtüyle kaplı tarlaya seriyorlar. Kavurucu güneşin altında saatlerce çalışan işçilerden her biri el çabukluğuna göre günde ortalama 100 ila 150 kasa domates kesebiliyor.

Binbir zahmetle kurutulmaya bırakılan domates işinde çalışanların içinde çocuk işçiler hemen gözüme çarpıyor. O küçücük ellerdeki kocaman bıçaklar, gün boyu binlerce domatesi ikiye bölüyor. Her birinin aklından kim bilir neler geçiyor? Herbirisi ekmek parası savaşına erkenden başlamış. Yaşam zor. Ailelerine destek oluyorlar, oyuna yer yok.

O çocuk yüzlerde yorgunluk, geleceğe umutla bakmak isteyen gözlerde ise bitkinlik okunuyor. Ama herşeye rağmen gülümsemeler samimi ve içten.


Tam ekran ve EXIF bilgilerini görmek için fotoğraflara tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: